Pedodonti Anabilim Dalı

 

Çocuk diş hekimliği (Pedodonti); 0- 15 yaş grubu çocukların süt ve sürekli dişlerinin tedavilerini yapan, çürükten koruyucu ve çürüğü durdurucu uygulamaları gerçekleştiren, hatalı gelişen ağız alışkanlıkların giderilmesine yardımcı olan bir anabilim dalıdır.

Süt dişlerinin sağlıklı olmasını hedefleyerek, sürekli diş kavsine yumuşak bir geçişi sağlamak temel amacımız olup, hastalarımızın koruyucu, önleyici veya girişimsel işlemlerle ağız ve diş sağlığını korumak ve hatalı alışkanlıkları önlemek amacıyla da hizmet vermektedir. Ayrıca diş travması nedeni ile acil başvuran çocuklara hemen müdahale edilmektedir. Süt dişlerinin tedavilerinin yanı sıra, erken süt dişi çekimi nedeniyle yer kayıplarının önlenmesi amacıyla yer tutucular yapılmaktadır. Engelli olsun ya da olmasın yutkunma problemleri yaşayan  veya ağız solunumu yapan çocuklara tedavi protokolleri uygulanmaktadır.

Merkezimizde korku, kaygı veya herhangi bir engel nedeniyle, diş hekimi ile yeterli iletişim kuramayan çocuklarımızın diş tedavileri genel anestestezi ya da sedasyon altında gerçekleştirilmektedir.

0-2 yaş arası ilk muayene kliniğimizde doğru beslenme ve erken çocukluk çağı çürüğünün önlenmesi üzerine velilerimiz bilgilendirmekte ve bebeklerimizin muayenesine yapılmaktadır.

Gelecekte çürüksüz nesiller yetiştirmenin bebeklikten itibaren kontrollerle olabileceğini hatırlatır, sağlıklı gülüşler dileriz.

Doç. Dr. Gülser KILINÇ
Anabilim Dalı Başkanı
Doç. Dr. Gülçin Fatma BULUT
Öğr. Gör. Saime Esin GÜNEY
Arş. Gör. Dt. Elif Nur TEKİN
Arş. Gör. Dt. Bengisu ÇAĞAN
Arş. Gör. Dt.Büşra Gülsüm AYVALI

 

Anabilim Dalı Uyum Rehberi 

   Uzmanlık Öğrencisi Karnesi

 


Font Boyutunu Değiştir
Kontrast